Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera Partnerem Pikniku!

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera to jedyne w Polsce interaktywne centrum nauki, którego tematem przewodnim jest rolnictwo oraz środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur. Oficjalne otwarcie Kortosfery nastąpiło 1 września 2023 roku. Przestrzeń wystawiennicza Kortosfery została poświęcona m.in. tematyce rolnictwa, żywności oraz wpływowi diety na zdrowie człowieka.

Centrum to nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, ale także laboratoria, pracownia mikroskopowa oraz Laboratorium Wysokich Energii, w którym widzowie mają szansę podziwiać wyjątkowe pokazy związane z elektromagnetyzmem. Znajduje się tu jedno z najbardziej spektakularnych urządzeń używanych podczas pokazów fizycznych – cewka Tesli, które pozwala generować wyładowania o długości nawet kilku metrów. Dzięki wytwarzaniu modulowanych częstotliwościowo sekwencji, możliwe jest uzyskanie dźwięków odtwarzających wybrane melodie. Kolejną atrakcją Laboratorium Wysokich Energii jest Generator Van de Graaffa. Urządzenie, przy którym włosy staną dęba (dosłownie!) w efektowny sposób przedstawia sposób działania pola elektrycznego.

Na gości Kortosfery czeka 140 eksponatów zaaranżowanych w pięć działów tematycznych:

  • PODZIEMNE KRÓLESTWO

Zgromadzone eksponaty przybliżają zwiedzającym zagadnienia związane z glebą – jej podstawowe znaczenie w rozwoju i ciągłości życia biologicznego.

  • SIEJĘ WIĘC JESTEM

Ekspozycja zabiera zwiedzających w fascynującą podróż po historii rolnictwa. zgromadzone na wystawie eksponaty prezentują uprawę roślin, hodowlę zwierząt i produkcję żywności – w przeszłości i współcześnie.

Przestrzeń wystawy znajduje się w bezpośrednim otoczeniu grupy eksponatów poświęconych tematyce fizyki. Najbardziej spektakularna ekspozycja Centrum – wahadło Foucaulta – o wysokości ok. 15 m i powierzchni ok. 130 m2, zajmuje trzy piętra budynku i demonstruje w sposób doświadczalny ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi.

  • CZŁOWIEK – ISTOTA JEDZĄCA

Wystawa poświęcona jest budowie układu pokarmowego oraz wpływowi diety na ludzkie zdrowie.

  • JAK WYŻYWIĆ PRZYSZŁOŚĆ

Ideą ekspozycji jest popularyzacja koncepcji zrównoważonego rozwoju produkcji roślinnej i kształtowania środowiska rolniczego.

  • MŁODZI ODKRYWCY KOSMOSU

To przestrzeń wystawienniczo-warsztatowa przeznaczona dla najmłodszych gości Kortosfery. To interaktywny plac zabaw, w którym dzieci mogą aktywnie spędzać czas pod okiem rodziców i opiekunów lub wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez animatora.