Dwa Zliny zaprezentują się na Pikniku Lotniczym w Gryźlinach

„Efik”, czyli Zlin 528F – samolot szkolno-akrobacyjny oraz sportowo-treningowy Zlin 142 – to kolejne dwa samoloty, których ciekawe możliwości będzie można zobaczyć już 9 lipca podczas IX Rodzinnego Pikniku Lotniczego „Pod Niebem Kopernika” w Gryźlinach. Udane, czeskie konstrukcje przez lata sprawdzały się zarówno w szkoleniu podstawowym, jak i w nauce akrobacji. Oba samoloty pokażą się na niebie po dwa razy.

Zlin 528F jest dolnopłatem, z chowanym podwoziem, kółkiem ogonowym, piloci siedzą jeden za drugim a nie obok siebie, silnik zasilany jest wtryskiem a nie z gaźnika… Nawet śmigło kręci się w drugą stronę. Samolot wymaga starannego i precyzyjnego pilotażu, nie ma tu miejsca na niechlujstwo, które np. Cessna czy inne samoloty szkolne cierpliwie by zignorowały. Na początku przesiadka bywa trudna, ale kiedy już opanuje się ten samolot satysfakcja jest niezwykła.

Zlin 142 to samolot szkolno-treningowy przeznaczony do szkolenia pilotów na poziomie podstawowym i średnim oraz do nauki akrobacji podstawowej. Może również służyć do nauki lotów bez widoczności (IFR) oraz do holowania szybowców. Prędkość maksymalna to 230 km/h, a prędkość przelotowa to 215 km/h. Jego pułap praktyczny- 5000 m, zasięg- 940 km.

Fot: Konrad Bodzak, Stefan Mieszkowski, Aeroklub Płock,