Maria Muś ze swoją „żelazną ważką” śmigłowcem Bolkow Bo 105 wystąpi na Pikniku w Gryźlinach

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że podczas IX Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach „Pod Niebem Kopernika”, pokaz akrobacji śmigłowcowej helikopterem Bolkow Bo 105 wykona Maria Muś, członkini Śmigłowcowej Kadry Narodowej i jedyna w Europie kobieta, która potrafi wykonać śmigłowcem figury akrobacyjne. To będzie druga wizyta Marii Muś w Gryźlinach. Już nie możemy się doczekać. Dlaczego Maria Muś wybrała Bolkowa Bo 105?
– „Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne – akrobacje. To rozwiązanie jest stosowane tylko w nim i niektórych Eurocopterach, jednak ona są cięższe” – mówiła w jednym z wywiadów pilotka.
W helikopterach o tradycyjnie skonstruowanym wirniku, przy niektórych figurach łopaty mogłyby obciąć ogon. Na wydarzenie organizowane na Lądowisku Gryźliny przez Fotowoltaikę Gryźliny w partnerstwie z Powiatem Olsztyńskim i Gminą Stawiguda zapraszamy już 9 lipca.

Fot: Hesja, Forbes