Port Lotniczy Olsztyn – Mazury partnerem Pikniku!

Lotnicza brama Warmii i Mazur 

Od 2016 roku położony w sercu regionu Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest oknem na świat dla mieszkańców północno-wschodniej Polski, a także lotniczą bramą ułatwiającą dostęp do Warmii i Mazur dla turystów, przedsiębiorców i inwestorów. Zlokalizowane w miejscowości Szymany pod Szczytnem lotnisko, oddalone jest od stolicy województwa – Olsztyna o 55 km. Komfort podróży z i do Portu Lotniczego Olszyn-Mazury zapewniają bezpośrednie połączenia kolejowe pomiędzy stacją Olsztyn Główny a terminalem pasażerskim, oraz linie autobusowe łączące port z największymi miastami regionu. Pasażerowie przylatujący na Warmię i Mazury mogą również wypożyczyć auto na czas swojego pobytu w Krainie Tysiąca Jezior.

Liczba pasażerów korzystających z warmińsko-mazurskiego lotnisko sukcesywnie wzrasta – pomimo tymczasowego zahamowania związanego z ograniczeniami w ruchu lotniczymi nałożonymi na lotniska w Polsce i Europie w związku z pandemią Covid-19, ruch w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbudowuje się. W ciągu 7 lat funkcjonowania lotniska, skorzystało z niego już prawie 700 tysięcy pasażerów.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada nowoczesną infrastrukturę lotniczą gwarantującą kompleksową obsługę statków powietrznych. Poza regularnym ruchem pasażerskim na lotnisku odbywają się operacje lotnicze sektora General Aviation, m.in. loty szkoleniowe i biznesowe. Wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym pasażerom w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury powstała kompleksowa oferta dedykowana klientom biznesowym – GA Premium. Co ją wyróżnia? Dzięki specjalnym strefom wydzielonym pasażerowie przechodzą priorytetowy proces odprawy, a pod prywatny samolot mogą wjechać na własnym autem.

Ważnym i rozwijającym się obszarem działalności mazurskiego portu jest również obsługa operacji lotniczych typu CARGO, czyli transportu towarów i poczty. W sieci transportowej RFS (Road Feeder Service) Lotnisko Olsztyn-Mazury jest tzw. punktem wejścia do bezpiecznego łańcucha dostaw przesyłek lotniczych. Umożliwia to lokalnym producentom i eksporterom zainteresowanym wysyłką swoich produktów drogą lotniczą, odprawienie i nadanie przesyłek CARGO w Szymanach, które następnie kontynuują swoją podróż̇ transportem drogowym i lotniczym do miejsca docelowego. W 2022 roku odprawiono ponad 70 000 kg przesyłek cargo.

Letnia siatka połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w 2023 roku obejmuje m.in. całoroczne destynacje: Kraków, Londyn Luton, Londyn Stansted oraz Dortmund, a także dodatkowe kierunki krajowe dostępne w okresie letnim – Kraków i Wrocław, a także czarterowe loty do tureckiej Antalyi realizowane przez biuro podróży Itaka.

Aktualne informacje o dostępnych kierunkach, rozkładzie lotów oraz ofercie usług lotniskowych można znaleźć na stronie internetowej Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury – www.mazuryairport.pl